Orbán Viktort leírta a Nyugat
Most már nem csak mi szólunk, hanem Európa után az Egyesült Államok is: Orbán Viktort meg kell állítani! Ezúton küldjük a Washington Post cikkét az MTI fordításában arról, hogy Orbán Viktor a demokráciát súlyosan sértő törvénykezése, többek között a médiatörvény sajtószabadságot sértő intézkedései valamint az állami intézmények Fidesz-kontroll alá helyezése önmagában is veszélyeztetik az EU soros elnökségi intézményét. A cikk felszólítja Orbán Viktort, választhat: vagy megfékezi önmagát, határt szab a féktelen hatalomkoncentrációnak és visszavonja a médiatörvényt vagy megalázva könnyen azzal szembesülhet, hogy a májusi uniós csúcsot, amelyre Hillary Rodham Clinton is hivatalos, máshol tartják meg illetve bojkottálja az Unió és az Egyesült Államok.
Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezető
A Washington Post cikke az MTI fordításában:
Médiatörvény - WP-írás a magyar EU-elnökségről és a médiatörvényről
Budapest/Washington, 2010. december 27., hétfő (MTI) - A magyar EU-elnökségről és a médiatörvényről közölt cikket Magyarország putyinizálódása címmel a The Washington Post című amerikai napilap.
Az írás szerint, amely a lap online kiadásában vasárnap estétől volt elérhető, az Európai Unió sok tagállama bánhatja a rotációs elnökség rendszerét, minthogy a jövő hónaptól Magyarország veszi át az irányítást, amelynek "populista és hataloméhes kormánya éppen most fogadott el egy olyan médiatörvényt, amely jobban illik egy tekintélyelvű rezsimhez, mint egy nyugati demokráciához". Az Orbán Viktor vezette jobboldali Fidesz elfoglalt vagy megtámadott minden olyan intézményt, amely nem áll ellenőrzése alatt, köztük az elnöki hivatalt, a legfelsőbb bíróságot és a számvevőszéket - írta a szerző, megjegyezve, hogy a jegybank éppen ostrom alatt áll. A kormány felügyeletével elfogadott két médiatörvény a sajtószabadságot tekintve Magyarországot egy sorba állítja Oroszországgal és Fehéroroszországgal. A szerző kiemeli, hogy a Médiatanács összes tagja a miniszterelnök pártjához tartozik, és idézi az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselőjének véleményét, amely szerint "az ilyen hatalomkoncentráció a szabályozó hatóságoknál példátlan az európai demokráciákban, és sérti a sajtószabadságot". A szerző idéz a magyar médiatörvényt elítélő bel- és külföldi véleményekből, majd megállapítja, hogy több kormány csendben maradt, nem akarván újabb viszályt kelteni az amúgy is válság sújtotta EU-ban. Ez azonban szerinte rossz megközelítés: Európa nem engedheti meg egy tagállamának, hogy következmények nélkül semmibe vegye az alapvető szabadságjogokat. Budapest lesz a házigazdája májusban az Európai Unió csúcsértekezletének, amelyre Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is hivatalos. A cikk szerint Orbán Viktort választás elé kellene állítani: vagy mérsékli a hatalomkoncentrációt és módosítja a médiatörvényt, vagy kénytelen lesz elviselni azt a megaláztatást, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok intézkedik, vagy bojkottálja a budapesti csúcsértekezletet.
forrás: mti/mszp.hu
|